Wybór kredytu hipotecznego

Wybór kredytu hipotecznego jest bezsprzecznie bardzo ważnym momentem w życiu wielu ludzi. Wiadomo, że kredyt hipoteczny jest najczęściej zobowiązaniem, które spłacamy przez około 30 lat. Warto zatem poszukać takiego kredytu, który nie będzie należał do najdroższych. Oczywiście na rynku finansowym znajdziemy bardzo wiele rozmaitych ofert kredytowych. Osobie, która nie śledzi na co dzień aktualnych trendów finansowych może być trudno wybrać optymalną ofertę. Stąd też opłaca się na pewno skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego.

Na spotkaniu z doradcą trzeba będzie odkładnie przedstawić swoja sytuacje finansową. Pozwoli to na określenie, jaka kwota kredytu hipotecznego w ogóle wchodzi w grę. Doradca finansowy na pewno będzie w stanie na kolejne spotkanie przygotować listę instytucji, które byłyby skłonne pożyczyć nam daną kwotę przy naszej zdolności kredytowej. Naturalnie warto samego dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami, dokładnie przeczytać wszystkie informacje, zanim podejmiemy ostateczną decyzje. Na pewno warto także skorzystać z jakiegoś symulatora kredytowego.

Najważniejsze, co musimy wziąć pod uwagę przy wybieraniu kredytu hipotecznego, to naturalnie jego koszty. Banki reklamują swoje kredyty krzykliwymi hasłami reklamowymi, promocjami itd. Warto jednak zawsze dokładnie przejrzeć umowę i zapoznać się z wysokością oprocentowania kredytu po upływie promocji. Na pewno wielkim atutem dobrego kredytu hipotecznego jest jego stałe oprocentowanie – daje nam ono pewność, że w przeciągu 30 lat spłaty naszego zobowiązania nie zostaniemy nagle zaskoczeni gwałtownym wzrostem wysokości miesięcznej raty długu.

Jedno jest pewne. Przy wybieraniu kredytu mieszkaniowego na pewno nie powinniśmy kierować się takimi względami jak lojalność wobec banku. To, że w danej instytucji posiadamy rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy nie jest jeszcze powodem, by bezkrytycznie wiązać się z nią umową na parędziesiąt lat. Jest to prosta zasada, jednak, jak wykazują statystyki, zwykle najpierw szukamy możliwości pożyczenia pieniędzy w banku, który już znamy. A tymczasem może się okazać, że inne banki lepiej ocenia naszą zdolność kredytową lub po prostu zaoferują nam kredyt z niższym oprocentowaniem lub marżą.

Wybierając kredyt hipoteczny, warto dopasować go do naszych możliwości finansowych. Koniecznie trzeb zastanowić się, czy stać nas na spłatę comiesięcznych rat bez konieczności radykalnego obniżenia standardu życia. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że w naszym życiu może dojść do różnych niespodziewanych wydarzeń. Z tego właśnie względu warto już na wstępie pomyśleć o wzięciu takiego kredytu, w którym możliwe jest zawieszenie spłaty np. na jeden miesiąc w roku. Tego typu wakacje kredytowe są coraz częściej oferowane przez banki przyjazne klientowi.

Nawet jeśli naszym zamiarem jest wzięcie kredytu w złotówkach, warto na pewno rozejrzeć się za opcją z darmowym przewalutowaniem. Dzięki temu będziemy mogli zmienić walutę kredytu bez ponoszenia kosztów tej operacji. Skoro mowa o dodatkowych kosztach, to naturalnie zalecane są także te kredyty, które możemy spłacić przed czasem bez ponoszenia opłat z tym związanych. Jak widać, wybór kredytu nie jest sprawą łatwą. Należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, dlatego też opłaca się skorzystać przy tym nie tylko z dostępnych porównywa rek kredytów, ale także z pomocy specjalisty, który dobrze produkt finansowy na miarę naszych możliwości.