Wszystko na temat płatności NFC zegarkiem i telefonem

Obecnie płacenie zegarkiem czy telefonem przykładając je do terminala płatniczego, nie jest nowatorskim rozwiązaniem i nie budzi już takiego zainteresowania jak jeszcze kilka lat temu. Technologia NFC i płatności zbliżeniowe są już na tyle powszechne, że mamy do nich łatwy dostęp i możemy praktycznie “od ręki” skorzystać z takich gadżetów. Są one również licznie oferowane przez banki, operatorów komórkowych czy producentów elektroniki. Czym zatem są płatności mobilne i na jakiej zasadzie działają? Tekst o płaceniu zegarkiem czy telefonem prezentujemy poniżej!

Czym są i jak działają płatności NFC

Płatności NFC do płatności mobilne. Wykorzystują one do tego procesu antenę NFC, czyli antenę komunikacji bliskiego zasięgu oraz łączność radiową. Płatności mobilne to nie tylko płatności zbliżeniowe kartą płatniczą, ale i również płacenie telefonem lub specjalnymi naklejkami czy akcesoriami. Cały proces płatności polega na tym, iż moduł NFC pobiera pieniądze z naszego konta bankowego lub wirtualnego portfela i przekazuje do terminala płatniczego. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku kart płatniczych zbliżeniowych, ale zamiast karty płatniczej pośrednikiem między naszym kontem bankowym a terminalem jest urządzenie z modułem NFC, czyli smartfon, zegarek czy naklejka.

System płatności NFC jest w Polsce ogólnodostępny i spopularyzowany. Obecnie wiele osób płaci w taki sposób różnymi gadżetami i nie budzi to już zdziwienia. Gadżety, którymi możemy płacić, możemy zakupić zarówno w banku, jak i w sklepach zewnętrznych, odpowiednio je następnie konfigurując.

Urządzenia z wbudowanym NFC

Pierwszym rodzajem urządzeń, na których będziemy mogli skorzystać z płatności NFC, są smartfony z modułem NFC. Moduł ten jest wbudowany do urządzenia i posiada kilkucentymetrową antenę, która umożliwia komunikowanie się z terminalem płatniczym. Smartfony tego typu są obecnie powszechne i możemy kupić je w cenie kilkuset złotych. Po zainstalowaniu aplikacji np. bankowej lub portfela internetowego wystarczy skonfigurować płatności. Od tej pory będziemy mogli płacić smartfonem tak jak kartą płatniczą zbliżeniwo. Jeśli będziemy chcieli uregulować rachunek, wystarczy, iż zbliżymy telefon do terminala. Ten pobierze gotówkę z naszego portfela elektronicznego lub konta bankowego i przekaże ją do terminala płatniczego przy pomocy anteny. Płatności NFC wyglądają zupełnie tak samo, jak płatności zbliżeniowe kartą płatniczą. Również do 50 zł nie musimy podawać kodu pin, a cały proces zajmuje jedynie kilka sekund i odbywa się z odległości kilku centymetrów.

Urządzenia bez NFC — specjalna naklejka

Jeśli posiadamy starszy typ telefonu bez modułu NFC, również możemy płacić mobilnie takimi urządzeniami. Banki chcąc oferować klientom jak najbardziej kompleksowe płatności, oferują specjalne naklejki NFC. Są to naklejki w formie plastikowego prostokąta o wymiarach kilku centymetrów na kilka centymetrów. Naklejki takie posiadają w sobie specjalną antenę NFC — znaną z kart płatniczych czy urządzeń zaopatrzonych w moduł płatności mobilnych. Teoretycznie płacić zbliżeniowo możemy przy pomocy samej naklejki. Możemy przykleić ją do plecaka, torebki, portfela czy wlanie do starszych modeli telefonów. Płatność odbywać się będzie zatem dokładnie tak samo jak przy pomocy telefonów z wbudowanym NFC. Sama naklejka traktowana jest jako środek płatniczy — karta płatnicza i podlega takim samym regulacjom. Również o jej wydanie musimy wnioskować w banku i wydawana jest na nasze dane osobowe. Przy jej pomocy wydawać możemy pieniądze zgromadzone na naszym koncie bankowym.

Akcesoria i gadżety NFC — płatności zegarkiem

Na rynku istnieje bardzo dużo urządzeń oraz gotowych gadżetów, którymi możemy płacić mobilnie w technologii NFC. Możemy kupić je za gotówkę i skonfigurować tak jak płatności telefonem z modułem NFC. Akcesoria takie posiadają już wbudowany moduł NFC, który umożliwiają dokonywanie transakcji mobilnych. Mogą być to np. zegarki czy breloki i zawieszki. Płacenie nimi jest dużo bardziej komfortowe niż przedmiotem, który ma naklejoną bankową naklejkę NFC, gdyż nie sumy martwić się o jej stan czy odklejenie.

Korzyści płatności NFC

Płatności mobilne mają bardzo wiele korzyści. Pierwszą taką korzyścią z pewnością jest komfort i wygoda. Płacąc różnymi gadżetami, nie musimy zawsze pamiętać o zabraniu ze sobą naszych kart płatniczych. Możemy również sparować wiele kont i portfel elektronicznych z wieloma gadżetami co znacznie ułatwia kwestie konfiguracji. Płatności NFC są akceptowane wszędzie tam, gdzie płatności kartą płatniczą zbliżeniowo czyli praktycznie obecnie w każdym punkcie sprzedaży. Chcąc płacić mobilnie i zbliżeniowo nie musimy wydawać dużych sum czy dokonywać opłat. Mamy również łatwy dostęp do tej technologii i możemy skorzystać z niej praktycznie “od ręki”.

Czy warto?

Na pytanie, czy warto, odpowiedzieć musi sobie każda osoba indywidualnie. Płatności NFC mają bardzo wiele plusów i korzyści. Jeśli lubimy płacić mobilne i robimy to często, płacenie zegarkiem czy telefonem będzie dla nas strzałem w 10. Jeśli wahamy się, warto przetestować ten rodzaj płatności, warto wybrać naklejkę NFC i umieszczając ją na swoim dotychczasowym urządzeniu przetestować osobiście płatności NFC. Kwestią, która jest również często podnoszona przy okazji płatności mobilnych NFC, jest kwestia bezpieczeństwa. Od strony technicznej płatności takie dokonywane są w taki sam sposób co te przy pomocy karty płatniczej wydawanej przez banki. Płacąc zatem zegarkiem czy telefonem, korzystamy z tego samego poziomu bezpieczeństwa, co płacąc kartami debetowymi lub kredytowymi. Ponadto nie posiadamy widocznych danych numeru karty czy kodu bezpieczeństwa, które można odczytać i wykorzystać. Jeśli więc chcemy przetestować ten sposób lub płacić mobilne, zdecydowanie warto to zrobić. Większość osób, które wypróbowały tę możliwość, obecnie nie wyobraża sobie dokonywania płatności w żaden inny sposób.