Co wpływa na całkowity koszt kredytu?

Decydując się na kredyt, trzeba wcześniej poznać kilka ofert różnych banków, tak by wybrać niedrogi. Błędem jest jednak porównywanie jedynie oprocentowania. Jest ono tylko jednym z kosztów. Na to z jakim całkowitym kosztem będą się wiązać kredyty ma wpływ wiele innych czynników, więc może się okazać, że kredyt z najniższym oprocentowaniem będzie w istocie najdroższy.

Na całkowity koszt kredytu, poza oprocentowaniem, składają się: prowizja, ubezpieczenie oraz inne opłaty. Prowizja jest to jednorazowa opłata, jaką uiszcza się przy otrzymaniu kredytu. Jest ona automatycznie pobierana, więc kredyt jest niższy o tę opłatę. Ubezpieczenie kredytu wpływa na wysokość rat. Dlatego kredyty z ubezpieczeniem będą droższe, nieraz dużo droższe niż te bez ubezpieczenia. Dodatkowo koszty kredytów podnoszą inne opłaty np. opłata przygotowawcza.

Zdobycie informacji, z jakim kosztem całkowitym będzie się wiązało wzięcie kredytu jest tylko kwestią chęci. Każdy bank ma obowiązek udzielić informacji, jakie rzeczywiste koszty poniosą osoby biorące kredyty dowolnego typu. Mając informację o całkowitym koszcie, można wybrać kredyt, który rzeczywiście będzie najtańszy.