Refinansowanie kredytu – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy to w pewnym momencie spłacania kredytu hipotecznego uświadamiamy sobie, że obecnie moglibyśmy podobne zobowiązanie zaciągnąć na o wiele korzystniejszych dla nas warunkach niż np. przed kilku laty, kiedy składaliśmy wniosek o kredyt. Na szczęście dla nas w takiej sytuacji nie musimy wcale godzić się ze zbyt wysokimi według nas ratami kredytu. Obecnie banki umożliwiają nam w pełni legalne i bezpieczne zamienienie starego kredytu na nowy – operacja ta nosi miano refinansowania kredytu.

Kredyty refinansowe są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem dla osób, które chcą spłacać zaciągnięty już kredyt na korzystniejszych warunkach. Warto jednak podkreślić, że samo refinansowanie nie zawsze musi być dla nas opłacalne na dłuższą metę – musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników zamiany kredytu na inny, nim podejmiemy decyzję. Właśnie dlatego tak dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady jakiegoś doradcy finansowego, które będzie w stanie znaleźć rozwiązanie najbardziej dla nas optymalne.

Warto pamiętać o tym, że dość często kredyt refinansowany ma niższą ratę niż spłacane wcześniej zobowiązanie tylko dlatego, że po prostu wydłużono termin jego spłaty. W praktyce oznacza to, że może i sama spłata będzie łatwiejsza, jednak koszt całego kredytu znacznie się zwiększy, bowiem bank będzie musiał naliczyć odsetki za kolejne lata kredytowania. Oczywiście możliwe jest jak najbardziej dobranie także i takiego kredytu refinansowego, który będzie dla nas jednoznacznie korzystny. W tym celu konieczne jednak będzie dokładne przeanalizowanie ofert wiele banków, jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że nie popełniamy błędu, refinansując nasz kredyt hipoteczny (lub inny).

Korzystne refinansowanie kredytu jest jak najbardziej możliwe. Banki dość często starają się przyciągnąć do siebie klientów zainteresowanych promocyjnymi warunkami spłaty kredytu. Dlatego też, jeśli refinansowanie ma faktycznie przynieść oczekiwane skutki, na początek warto rozejrzeć się za kredytami, które mają niższą marżę niż te udzielane na standardowych warunkach. Wbrew pozorom tego rodzaju promocyjne kredyty oferowane są przez liczne banki – pamiętajmy jednak, że, aby z nich skorzystać, będziemy musieli prawdopodobnie zdecydować się na jakiś inny produkt danego banku. Może to być konto bankowe, karta kredytowa, bank może także domagać się deklaracji, że nasze dochody będą trafiać właśnie na nowo założony w rachunek itd. Nie są to jednak zbyt trudne do spełnienia warunki, zwłaszcza jeśli od razu pomyślimy, że załatwienie kilku formalności pozwoli nam na skorzystania z oferty refinansowania kredytu.

Pamiętajmy, że kredyt refinansowy nie jest produktem, z którego mogą skorzystać wszyscy. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nie jest to bynajmniej kredyt oddłużeniowy. Co to oznacza? Refinansowanie kredytu to możliwość, z której mogą skorzystać tylko wzorowi klienci banków, którzy nie mieli dotychczas żadnych problemów z terminową spłatą swojego zadłużenia. Ponadto ważne jest, żeby klient spłacał dany kredyt już przez jakiś czas (zwykle 12 miesięcy w pełni wystarczy), zanim złoży wniosek o kredyt refinansowy.

Agnieszka Morawiec
http://hipoteczny.com.pl