Kredyt firmowy czy bankowa pożyczka? Poradnik przedsiębiorcy

Posiadanie własnej firmy to duże zobowiązanie, zazwyczaj przedsiębiorcy posiłkują się kredytami, jeżeli chcą, aby firma się rozwijała. Czy kredyt zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, może lepiej zastanowić się nad pożyczką bankową?

Nie zawsze kredyt firmowy będzie lepszym rozwiązaniem, pożyczka w niektórych przypadkach okazuje się wygodniejsza i niewątpliwie, warto rozważyć taką formę finansowania. Niestety starając się o pożyczkę dla firmy, procedury są dużo bardziej skomplikowane, niż w przypadku brania zwykłego kredytu gotówkowego, trzeba dopełnić znacznie więcej formalności. Jako osoby fizycznie nie odczujemy dużej różnicy pomiędzy kredytem a pożyczką bankową, jednak gdy decydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania na firmę, różnicę są już widoczne.

Różnice między kredytem a pożyczką

Pożyczki udzielane są na dowolny cel, zdobyte pieniądze możemy przeznaczyć na co chcemy, nie będziemy zobowiązani do tłumaczenia się na co je wydajemy. W przypadku kredytu sytuacja jest odwrotna, bank będzie wymagał od nas przedstawienia stosownego biznesplanu, będzie dociekał, jak gotówka będzie przez nas spożytkowana, będziemy rozliczani z wydatków. Kredytów udzielać mogą wyłącznie banki oraz SKOK-i, zasady ich funkcjonowania ściśle określają przepisy prawa bankowego. Choć w przypadku zaciągania kredytów przez konsumentów, banki zazwyczaj określają cel jak konsumencki, tak w momencie finansowania firm wymagają sprecyzowania wydatków. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że kredyty dostępne są na wyższe kwoty, niż pożyczki, jednocześnie koszty spłaty takiego zobowiązania przeważnie są niższe, przy czym należy liczyć się z tym, że będziemy musieli przedstawić odpowiednie zabezpieczenie.

W przypadku zaciągania pożyczki nie musimy ograniczać się wyłącznie do ofert bankowych, również dobrze możemy uzyskać pieniądze od firm pozabankowych, które mają równie korzystne warunki.

Dla kogo pożyczki?

Mimo, że pożyczki wydają się lepszym rozwiązaniem, bo pieniądze możemy spożytkować na dowolny cel, to nie mogą liczyć na nie firmy, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Dla banku udzielenie początkującemu przedsiębiorcy pożyczki wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego są dostępne wyłącznie dla firm, które funkcjonują na rynku od 12-24 miesięcy. Oczywiście są wyjątki, którym podlegają specjaliści np. lekarze, tłumacze przysięgli, prawnicy, architekci itp. oni mogą otrzymać wsparcie finansowe już po 6 miesiącach działalności.

Pożyczki firmowe są udzielane między innymi przez takie banki:
– Bank Millennium
– BGŻ BNP Paribas,
– ING Bank Śląski,
– mBank,
– Nest Bank,
– PKO BP.