Jak szukać korzystnych ofert kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe w banku to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki na różne cele. W takim wypadku najczęściej swoje kroki kierujemy właśnie do banku, aby wziąć gotówkowy kredyt ratalny i móc zrealizować swoje plany urlopowe, zakup nowych akcesoriów czy inne pomysły. Wiele jednak osób — szczególnie przed wzięciem pierwszego kredytu obawia się tego rozwiązania, gdyż nie wie do końca, czym jest i jak działa kredyt gotówkowy. Poniżej przedstawiamy wszystkie przydatne informacje, które pomogą podjąć decyzje świadomie i wybrać korzystny kredyt gotówkowy w banku.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany przez banki w formie gotówki. Jest nam ona wypłacana “do ręki” – najczęściej na konto bankowe w formie właśnie gotówki. W tej formie kredytu całą gotówkę będziemy mieli do swojej dyspozycji. Kredytu gotówkowego mogą udzielać jedynie banki. Jest on nam przyznawany na podstawie prawa bankowego. Kredyty gotówkowe w swojej ofercie mają wszystkie banki na rynku, gdyż jest to podstawowy produkt finansowy. Kredyt taki posiada oprocentowanie oraz swoje koszty. Wyznacznikiem tego o ile więcej będziemy musieli spłacić pieniędzy, jest rrso. Przeważnie kredyty posiadają roczne łączne koszty na poziomie kilkunastu — kilkudziesięciu procent. Aby otrzymać ten rodzaj kredytu tak, jak inne pozostałe powinniśmy spełniać wymagania banku i być w dobrej kondycji finansowej. Sam kredyt gotówkowy możemy wziąć w placówce bankowej, składając wniosek u doradcy “w okienku” lub elektronicznie np. w aplikacji mobilnej czy bankowości elektronicznej. Kredyt gotówkowy jest również udzielany na konkretny czas, z konkretnymi ratami do spłaty oraz na konkretny cel.

Jak działa kredyt gotówkowy i jak przebiega proces jego brania?

Proces brania kredytu gotówkowego jest ogólnie prosty, choć niedoświadczone osoby może nieco przerażać. Przeważnie kredyt taki możemy otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym złożyliśmy wniosek. Pierwszym krokiem jest właśnie udanie do banku oraz złożenie wniosku kredytowego. Wraz z doradcą wypełnimy go, podając nasze dane osobowe, informacje o zatrudnieniu i wysokości pensji, o naszej sytuacji finansowej, zobowiązaniach czy ogólnej sytuacji życiowej. Wniosek możemy złożyć też elektroniczne, wypełniając go samodzielnie. Następnie wniosek wędruje do centrali banku, gdzie analitycy podejmują decyzję o jego zaakceptowaniu lub odmowie. Decyzja jest podejmowana czasami w ciągu kilkunastu minut, a czasami musimy poczekać nawet do dnia następnego.

Gdy otrzymamy pozytywną decyzję od banku, podpisujemy umowę kredytową, a środki są nam wypłacane np. w postaci gotówki lub przelewem na konto. Następnie otrzymujemy harmonogram, w którym mamy konkretne daty, do których musimy spłacać poszczególne raty. W każdym banku proces pozyskiwania kredytu może wyglądać nieco inaczej ale ogólnie składa się z tych głównych elementów.

Jakie wymagania muszę spełnić, aby go otrzymać?

Aby móc skorzystać z bankowego kredytu gotówkowego, należy spełnić pewne wymagania. Każdy bank posiada swoje wymagania, jakie musimy spełnić. Oznacza to, że w niektórych bankach możemy otrzymać pozytywną decyzję a w niektórych odmowę przy takiej samej sytuacji zawodowej, zarobkach itp. Przeważnie nie możemy być zadłużeni, musimy posiadać stałe udokumentowane dochody i być w dobrej sytuacji finansowej.

Banki podejmują decyzje o przyznaniu nam kredytu na podstawie zdolności kredytowej. Jest to nic innego, jak nasza zdolność do spłaty nowego zobowiązania którą bank ocenia indywidualnie. Jeśli uzna, że jesteśmy w odpowiednio dobrej sytuacji i damy radę spłacać kredyt, przyznaje go nam. Elementami, które wpływają pozytywnie na przyznanie kredytu gotówkowego, to pozytywna historia kredytowa w BIK, wysokie zarobki, brak innych zobowiązań kredytowych, posiadanie np. nieruchomości czy długa i nieprzerwana historia zatrudnia na umowie o pracę.

Korzyści i plusy

Kredyt gotówkowy w porównaniu do innych produktów finansowych posiada wiele korzyści. Z pewnością pierwszą z nich jest fakt, że pieniądze pożyczamy od banku, a nie od prywatnej firmy pożyczkowej i jesteśmy chronieni prawem bankowym. Wpływa to na bezpieczeństwo umowy — szczególnie przy dużych sumach poprzez jasne określenie wielu parametrów kredytu. Kredyty gotówkowe są również proponowane często chętnie przez banki — szczególnie na małe sumy. Otrzymujemy również gotówkę “do ręki”, którą możemy wydać na dowolny cel. Samo uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest trudne, a przy małych i średnich sumach odbywa się często na podstawie oświadczenia o zarobkach i przy minimum formalności. Oprocentowanie kredytu gotówkowego w porównaniu do chwilówek czy pożyczkę prywatnych również wygląda korzystnie.

Gdzie szukać kredytów gotówkowych?

Jeśli chcemy skorzystać z kredytu gotówkowego, mamy wiele możliwości, opcji i ofert do wyboru. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby wybrać odpowiedni bank i kredyt, który będzie korzystny finansowo i będzie spełniał nasze oczekiwania. Gdzie zatem szukać ofert kredytów? Z pewnością warto odwiedzić porównywarki finansowe — kredytowe. Są to serwisy, które posiadają zestawienie — listę aktualnych ofert kredytów. Możemy ją sortować, filtrować i układać według wielu parametrów. Dzięki temu znajdziemy wiele ofert w jednym miejscu i będziemy mogli szybko wybrać tę najlepszą. Warto również udać się do kilku banków oraz sprawdzić promocje, czy oferty indywidualne. Możemy również poszukać opinii o konkretnych bankach, w internecie lub wśród znajomych pocztą pantoflową. Jeśli wybieramy konkretną ofertę banku, warto zwrócić uwagę na rrso, czyli całościowe koszty kredytu (im jest ono mniejsze, tym lepiej przy takiej samej długości kredytu), opinie o danym banku czy możliwość wyboru różnych opcji co do długości rat.

Jeśli chcemy znaleźć odpowiedni dla nas kredyt gotówkowy, nie powinniśmy wybierać “pierwszej z brzegu” oferty, gdyż na rynku istnieje wiele ciekawych ofert (najwięcej można znaleźć na finansiero.pl). Mogą one różnić się od siebie znacząco np. pod względem warunków czy oprocentowania. Decyzje o wyborze warto przedyskutować z rodziną czy znajomymi i nie podejmować jej pod wpływem chwili w banku.